Wycieczka edukacyjna kl. II LO

,,Nasłuchujcie godziny ostrego nakazu

Stwórzcie życie z naszej śmierci!”

,,Cmentarze Wielkiej Wojny – szlak frontu wschodniego”.

                Uczniowie kl. II LO, a jednocześnie członkowie Klubu Historycznego im. AK w Dukli zrealizowali 05 października 2020 roku planowaną wycieczkę edukacyjną szlakiem frontu wschodniego Wielkiej Wojny.

Odwiedziliśmy cmentarze wojenne w Łysej Górze nr 9, w Nowym Żmigrodzie nr 8, w Cieklinie nr 10 i urokliwy cmentarz wojenny nr 11 w Woli Cieklińskiej schowany głęboko w lesie, zaskakujący swa urodą i majestatem… Wszystkie KRIEGERFREIDHOF – CMENTARZE WOJENNE, a jest ich około 400 zbudowane zostały powołanym jeszcze w 1915 roku Wydzialem Grobów Wojennych c.k. monarchii i Franciszka Józefa Habsburga, cesarza Austrii w celu oddania hołdu poległym żołnierzom wszystkich armii walczących. To ewenement na skalę światową, że uczczono w nich żołnierzy obu wrogich sobie stron. Nastepnie zwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Gorlicach, a w nim stałą ekspozycję dotyczącą BITWY GORLICKIEJ 1915 roku.

Architektura cmentarzy to prawdziwe dzieło sztuki Dusana Jurkovica – Słowaka, który wykorzystał w nich symbole kultury europejskiej dla oddania bohaterstwa i ofiary z życia ,,wojowników”. Każda nekropolia opatrzona jest inskrypcją skierowaną do potomnych: mocną, zapadającą w pamięć:

Nie pytajcie kto przyjaciel, a kto wróg

Tysiące bohaterów padło w zawziętej walce

Ofiary spoczęły w równych rzędach grobów

Anioł śmierci przygarnął ich do siebie

Wolnych od nienawiści.

Więcej fotek >>>

Skip to content